Wycieczka do Lublińca

Cześć!

W najbliższy czwartek odbędzie się jednodniowa, DARMOWA wycieczka!
Darmowa dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Elektryków Polskich – oddział Kraków.
Odwiedzimy polską firmę EthosEnergy w Lublińcu. Firma zajmuje się projektowaniem, produkcją, modernizacją oraz remontem generatorów, transformatorów oraz elementów turbin i kotłów.

Zapisy za pomocą formularza -> http://goo.gl/forms/ODW0yzZMf9

Liczba miejsc ograniczona!
Pierwszeństwo mają Członkowie Koła Piorun i Koła SEP nr 19!
Serdecznie zapraszamy!

Szkolenie z firmy Agentools

       Ostatnio na uczelni miało miejsce szkolenie z Panem Andrzejem Sujeckim, pracownikiem firmy Agentools, przedstawicielem marek takich jak: Alpen, Bessey, Knipex, Rennsteig, Stabila, Testboy, Wera. 25 marca 2015 roku w Sali H113 w B1 studenci mieli okazje zapoznać się z obsługą oraz zastosowaniem narzędzi ręcznych dla elektryków z najwyższej półki. Szkolenie było wspólną inicjatywą naszego koła, wraz z Studenckim Kołem Stowarzyszenia Elektryków Polskich SEP nr19 przy AGH. Podczas szkolenia uczestnicy otrzymali różne fanty,  w tym katalogi firmowe czy długopisy okolicznościowe koła SEP w barwach uczelni. Dziękujemy wszystkim za obecność i udział w szkoleniu i czekamy z niecierpliwością na kolejne szkolenia, które odbędą się już niebawem.

 

Szczegółowy opis elementów makiety: Różnokolorowy napis AGH

Jednym z bardziej innowacyjnych elementów makiety domku z automatyka budynkową, jest różnokolorowy napis AGH, wykonany z diod oraz czujników wykrywających pojawienie ruchu w pobliżu literek (czujnik składka się z nadajnika i odbiornika). W naszym przypadku nadajnikiem jest dioda emitująca promieniowanie podczerwone, natomiast odbiornikiem jest fototranzystor, który odbiera to promieniowanie jednocześnie je wzmacniając. Kolejnym zadaniem, które wykonuje odbiornik, jest zamiana odebranego promieniowania na sygnał elektryczny.

Sygnał elektryczny od odbiornika, który generuje się poprzez odbicie promieniowania podczerwonego od jakiegoś obiektu, dociera do sterownika, który steruje LED-ami. Sterowanie to wykonywane jest za pomocą mikrokontrolera serii ATmega. Sygnał napięciowy pochodzący od fototranzystora zamieniany jest na sygnał cyfrowy za pomocą 10-bitowego przetwornika ADC. Następnie na poziomie cyfrowym, w zależności od liczby 10 bitowej pochodzącej od przetwornika ADC, generowany jest sygnał PWM (Pulsed Width Modulation 16-bitowy), który powielany jest na wszystkie diody podłączone do mikrokontrolera. Zadaniem sygnału PWM jest sterowanie jasnością LED. Komunikacji odbywa się za pomocą sterownika PLC marki Astraada. Do sterowania przeznaczony jest panel operatorski HMI. Zarówna sterownik jaki i panel został ufundowany przez firmę Astor z Krakowa. W przyszłości planowana jest komunikacja bezprzewodowa za pomocą Raspberry Pi model B – WiFi Extended.

napis

Nad czym aktualnie pracujemy? Czyli kilka słów o naszym projekcie.

Obecnie w naszym kole naukowym realizowana jest rozbudowa makiety domku z automatyką budynkową. Na różnych etapach prowadzone są pracę nad:

  • Zautomatyzowanym oświetleniem budynku, projektowanym w oparciu o czujniki ruchu, włączniki czasowe oraz czujniki zmierzchowe.
  • Regulacją temperatury w jednym z pomieszczeń.
  • Systemem alarmowym pełnionym przez bariery optoelektroniczne zsynchronizowane ze sterownikiem.
  • Roletami okiennymi z czujnikiem nasłonecznienia (fotodiodą), przewidzianym do kontroli jasności w pomieszczeniach.
  • W pełni zautomatyzowanymi drzwiami garażowymi, sterowanymi z poziomu pulpitu sterowniczego.
  • Stacją metrologiczną, monitorującą takie wartości jak temperatura, ciśnienie czy wilgotność gruntu.
  • Różnokolorowym napisem AGH, wykonanym z diod oraz czujników wykrywających ruch w pobliżu liter, o którym więcej można przeczytać tutaj.

 

W celu zapewnienia zasilania elementom makiety, wykorzystane zostały ogniwa fotowoltaiczne C60 firmy Sunpower, o znakomitej sprawności (22%). Do dopełnienia całości, zastosowane zostaną superkondesatory firmy BCAP firmy Maxwell o pojemności 3000 F. Główną zaletą takiego zasobnika jest bardzo niska rezystancja wewnętrzna, sprawiająca, że kondensator można bardzo szybko ładować i równie szybko rozładowywać, co jest niezmiernie istotne przy tak niestabilnym źródle energii elektrycznej, jakim jest słońce. Warto tutaj zauważyć, iż źródła odnawialne o charakterze niesterowalnym (wynikającym z ich natury), we współpracy z zasobnikami mogą zyskać cechy źródła sterowalnego. Jednym z kolejnych zadań naszego koła, będzie samodzielne wykonanie jednokierunkowego przekształtnika DC-DC, przeznaczonego do przekształcania energii z ogniw fotowoltaicznych do superkondensatorów.

Niewątpliwą zaletą niniejszego przedsięwzięcia będzie jego wartość dydaktyczna. Makieta docelowo ma stać się nowym, oddzielnym  stanowiskiem laboratoryjnym, pozwalającym na badanie wielu istotnych i przyszłościowych zagadnień dotyczących energetyki. Na stanowisku tym będziemy mogli wyznaczyć charakterystykę prądowo-napięciową zastosowanych ogniw, w zależności od natężenia padającego promieniowania świetlnego (jego kąta i kierunku padania). Zajmiemy się też analizą charakterystyki ogniwa, na podstawie której będzie można wyznaczyć punkt jego najwydajniejszej pracy, co zapewni maksymalizację uzysku energetycznego.  Dodatkowo, celem sprawdzenia sprawności inwertera oraz zasilaczy, wszystkie urządzania, które do swojej pracy wymagają napięcia stałego, będzie można podłączyć niemal bezpośrednio do ogniwa, jedynie poprzez regulator napięcia, z pominięciem powodujących większe straty układów falownika i zasilacza. Pozwoli to wykonywać badania opłacalności instalowania w budynkach oddzielnej sieci napięcia stałego do zasilania oświetlenia i wybranych urządzeń elektronicznych.

Wykonany przez nas model budynku będzie wykorzystywany podczas takich wydarzeń, jak: Dni Otwarte Uczelni, targi naukowe oraz imprezy popularyzujące naukę, np. Noc Naukowców, Festiwal Nauki, a także Akademia Przyszłości. Prezentacja projektu podczas wyżej wymienionych wydarzeń ma na celu promowania działalności naukowej studentów oraz upowszechniania wiedzy na temat energii słonecznej i sposobów jej racjonalnego pozyskiwania i wykorzystywania.

 

Co jeszcze przed nami?

- Stworzenie warunków dla inteligentnego sprzęgnięcia domowej mikro-elektrowni z modelową siecią elektroenergetyczną, co umożliwi wykonywanie badań układu ,,system elektroenergetyczny- domowa mikro-elektrownia”.

- Analiza problemu współpracy falownika z siecią oraz wpływ jego pracy na sieć elektroenergetyczną.

- Dokończenie prac związanych z automatyką budynkową.

Plan projektu na konkurs „Grant Rektorski”.

W ramach VII edycji konkursu pod nazwą „Grant Rektorski”, nasze koło planuje realizacje projektu turbiny wiatrowej współpracującej z superkondensatorowym zasobnikiem energii, jako element systemu zasilania makiety budynku z odnawialnym źródłem energii. Sam projekt obejmuje rozbudowe istnięjącej już makiety domu jednorodzinnego. Celem jest utworzenie dodatkowego źródła energii elektrycznej, którym będzie turbina wiatrowa z pionową osią obrotu. Turbina pozwoli na zmianę kinetycznej energii wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Rzadko spotykany rodzaj ustawienia wirnika, będzie okazją dla zainteresowanych do zapoznania się z innymi rodzajami turbiny wiatrowej. Zostaną zainstalowane także superkondensatory, których zadaniem będzie gromadzenie wytworzonej energii. Główne założenia projektowe to aspekty ekologiczne oraz efektywność w wykorzystaniu rozproszonej generacji do produkcji energii elektrycznej. Magazynowanie energii i rozwój turbin wiatrowych to zagadnienia jak najbardziej aktualne. Zastosowanie tego typu układów na makiecie, pozwoli na pokazanie szerszemu gronu odbiorców, sposobu działania tych urządzeń, a wzbudzenie zainteresowania tematem pozwoli w przyszłości na rozwój tego obszaru energetyki.

W galerii zamieszczono zdjęcia makiety nad którą obecnie prowadzone są opisane wyżej prace projektowe.

 

 

XIX Konferencja Studenckiego Ruchu Naukowego AGH

W dniach 17-19.10.2014 odbyła się XIX Konferencja Studenckiego Ruchu Naukowego AGH

Przedstawiono sprawozdanie z realizacji projektów z grantu rektorskiego:

„Wysokonapięciowy Generator Sejsmiczny” Damian Pala, Adrian Bogacz, Marcin Knafel, Krystian Jagoda, Bartłomiej Sikora, Piotr Torczyński

„Makieta Budynku z Automatyką Budynkową, Zasilanego Odnawialnym Źródłem Energii” Damian Pala, Dariusz Panek, Marcin Badzioch, Krystian Jagoda

Dni Tesli w Centrum Nauki Kopernik

W dniach 12-13.07.2014 obyły się Dni Tesli w Centrum Nauki Kopernik, podczas których studenckie koła naukowe z całego kraju mogły zaprezentować swoją działalność. Nasze Koło Naukowe przedstawiło projekt Muzycznej Cewki Tesli.

 

Uczelniana Sesja Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej

Maj 2014 Uczelniana Sesja Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej, na której przedstawiliśmy referaty:

„Wysokonapięciowy Generator Sejsmiczny” Damian Pala, Adrian Bogacz, Marcin Knafel, Krystian Jagoda, Bartłomiej Sikora, Piotr Torczyński – który zajął trzecie miejsce

„Generator Napięć Udarowych Piorunowych i Łączeniowych” Mateusz Wykręt – który zdobył wyróżnienie

„Analogowe i Cyfrowe Sterowniki Silników Krokowych w Automatyce Budynków” Bartłomiej Dąbek, Adrian Durak, Krystian Jagoda, Michał Kowalski, Konrad Kulig